Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Türk Kahvesi

"Ehl-i keyfin, taze keyfini, kim tazeler?

Taze pişmiş, taze elden, taze kahve tazeler..."

Anonim

Türk kahvesi Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme yönteminin adıdır. Türk kahvesinin kendine has tadı, kokusu, pişirilişi ve ikramı vardır. Çok ince çekilmiş kahve çekirdeklerinin kaynar suyun içinde demlenmesiyle yapılır. “Türk” kelimesi kahvenin menşeine dair bir niteleme değildir, Türk kahvesi üretiminde kullanılan çekirdeklerin tamamı yurt dışından gelmektedir. Türk kahvesi, Türkiye’de yetişmeyen bir ürün olduğu halde pişirme yöntemiyle tüm dünyada nam salmış, kültürümüze sıkı sıkıya yerleşmiş, eşsiz bir lezzettir.

Tarihçe

Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılmasıyla elde edilen kahvenin, 14. yüzyılda Habeşistan’dan bütün dünyaya yayıldığı düşünülmektedir. Osmanlı’nın ise Mekke ve Medine’ye giden hacılar vasıtasıyla kahveden haberdar olduğu tahmin edilebilir. 1517’de Mısır ve Yemen’in Osmanlı idaresine girmesiyle, kahvenin İstanbul’a ve Osmanlı sarayına ulaşması artık kaçınılmaz bir hal almıştır. Türkler, Osmanlı topraklarında gün geçtikçe yaygınlaşan kahveye yeni bir yorum katmış, kahveyi güğüm ve cezvelerde pişirmeye başlamıştır. Yöntem sonucu ortaya çıkan kahve Türk kahvesi adını almış bütün dünyaya nam salmıştır. 16. yüzyılın ortalarından itibaren açılmaya başlayan kahvehaneler hızla tüm şehre yayılmış, bir dönemin sosyal hayatına damgasını vurmuştur.

The Mill Türk Kahvesi

The Mill Kahve serisinde sizlere sunmak için Brezilya’nın en iyi kahve çekirdeği yetiştiren bölgelerinden birinci sınıf Arabica kahve çekirdeklerini seçiyoruz.  Belirtmeliyiz ki, bu noktada doğrudan çiftçilerle iletişime geçiyoruz. Onları yalnızca tedarikçimiz olarak değil, iş ortağımız olarak görüyoruz ve kendilerini en kaliteli kahve çekirdeklerini üretmeye teşvik ediyoruz. Ardından kahve çekirdeklerini, en iyi lezzeti yakalamak için kendi özel profilimize göre kavuruyoruz, ekstra ince öğütüyoruz. Son aşamada, enfes Türk kahvemizi el değmeden özenle paketliyoruz.

İçindekiler: 100% Arabica kahve çekirdekleri

Pişirilmesi

  • Pişirmek için cezveye her fincan için 1 tatlı kaşığı (7-8 gr.) The Mill Türk kahvesi ve damak tadınıza göre şeker ekleyin. 
  • Ardından her fincan için 1 Türk kahvesi fincanı soğuk içme suyu koyun. 
  • Kahveyi (ve eklediyseniz şekeri) su ile ıslanacak ve çözünecek şekilde karıştırın. 
  • Cezveyi kısık ateşte üzerinde köpük oluşuncaya kadar pişirin. 
  • Kaynamaya başlamadan önce kısık ateşten alarak üst tabakada kabaran kahve köpüğünü fincanlara eşit miktarda pay edin. 
  • Cezvede kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve sonra fincanlara paylaştırın. 
  • Kahvenizi yanında su ve Türk lokumuyla servis edebilirsiniz. Ancak, kahvenin yanında ikram edilen su, genel kanının aksine kahveden sonra değil önce içilmelidir. Böylelikle ağzımız diğer tatlardan arınır, saf kahve tadına hazır hale gelir.

Kullanım Alanları: Kendine has tadı, kokusu, pişiriliş ve ikram ediliş şekli ile, Türk kahvesi kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Genellikle sabah ve öğlen öğünleri arasında içilir. Türkçe günün ilk öğünü anlamına gelen "kahvaltı" (kahve-altı) sözcüğü kahve içimi öncesi yenen şeyler demektir. Kız isteme töreninde ve dini bayramlarda muhakkak misafirlere ikram edilmelidir.  

Kahve falı için, Türk kahvesi sonrası fincan kapatılır ve soğumaya bırakılır. Sonrasında, fincanda kalan telvelerin oluşturduğu şekiller yorumlanır. Sevdiklerinizle Türk kahvesi içmenin kırk yıl hatırı vardır.  Arkadaşlarınızı kahve içmeye davet edebilir, çikolata veya geleneksel Türk tatlıları eşliğinde Türk kahvesi tüketebilirsiniz. Türk kahvesi vücuda enerji vererek, vücudun uyanık kalmasını sağlar. Güne başlarken ya da çalışırken Türk kahvesi içebilir, vücut enerjinizi arttırabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.