Sırala
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.
1 2

Kahve


Kahve, coffea isimli bitkinin olgunlaşan meyvelerinin toplanıp, çeşitli işlemler sonucu çekirdeklerinden ayrılması ve bölgeden bölgeye farklılık gösteren demleme şekilleriyle hazırlanmasıyla elde edilen içecek türüdür.


Bir zamanlar yalnızca Paris, Milano ve İstanbul’da yaygın olan kahve tüketimi şu an bütün dünyaya yayılmış durumdadır. Öyle ki kahve günümüzde gezegenin sudan sonra bir numaralı içeceği olarak anılır. Dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan ikinci üründür. Dünya çapında günde yaklaşık iki milyar fincan kahve tüketilir.


Dünyada tropikal iklim kuşağında yer alan 70 farklı ülke kahve üretimi yapıyor. Brezilya en büyük kahve ihracatçısıdır; tüm dünya üzerindeki kahve üretiminin %30’unu tek başına karşılamaktadır. Brezilya’yı Vietnam, Kolombiya, Endonezya ve Meksika takip ediyor.


Kahve için yetiştiği coğrafya çok önemlidir çünkü kahve, üzerinde yetiştiği coğrafyanın özelliklerine göre tat alır. Bu tada kahvenin tadım notası denir. Örneğin; Etiyopya’da yetişen Sidamo kahvesi damakta çikolata, böğürtlen ve ahududu tadı bırakırken, Honduras’ta yetişen Finca Cerro Azul kahvesi damakta portakal tadı uyandırır. Ancak, kahvedeki tadım notalarını duyumsamak için iyi bir kahve gurmesi olmak gerekir.


Yeryüzündeki çoğu insanın hayatına girmeyi başaran kahve, her toplumda farklı şekilde hazırlanıp, farklı şekilde yorumlanmıştır. Her millet kendi kahve kültürünü oluşturmuş, bazı kahve kültürleri küresel boyutta etkili olmayı başarmıştır. Örneğin; tüketicisine espresso bazlı kahve seçenekleri sunan İtalyan kahve kültürü bu boyutta bir etkiye sahiptir.


Cezvede pişirilen ve telvesiyle birlikte tüketilen Türk kahvesi de hazırlanışı, sunumu ve ikram edilişi ile kendine özgü bir kahve kültürü oluşturabilmiş, Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçasına dönüşmüştür.

Kahve çekirdeklerinin dünya üzerinde sayamayacağımız kadar çok çeşidi vardır. Ancak rağbet görüp yetiştirilen üç çeşit kahve çekirdeğinden bahsetmek mümkündür. Bunlar: Arabica, Robusta ve Liberica’dır. Liberica sınırlı bir bölgede çok az miktarda üretilir. Arabica ve Robusta çekirdekler en çok yetiştirilen ve tüketilen kahve çekirdekleridir.


Filtre Kahve Nasıl Demlenir? 


  • Öncelikle kahve çekirdeklerini ev tipi bir öğütücüde öğütünüz.
  • Her 1 gram kalın çekilmiş filtre kahve için 17 ml su kaynatın.
  • Kaynayan suyu fincana ve french press'e, ekipmanları ıslatacak kadar ilave edip çalkalayın. Bu, kahvenizin erken soğumasını engeller.
  • Kahveyi french press'e ekleyin.
  • Kahvenin üzerine tüm kahveyi ıslatacak kadar su ekleyin ve 30 sn kadar bekleyin. Ön demleme işlemi kahvenizin aromasını artıracak.
  • Kalan suyu da french press'e doldurup 4-6 dk arasında demlenmeye bırakın ve sürenin sonunda presleyerek kahveyi fincanınıza boşaltın.

Afiyet olsun!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.